15 серпня відзначається професійне свято археологів України

Щорічно 15 серпня відзначається професійне свято археологів України.

З часу заснування Сумського округового музею важливе місце у його роботі займало археологічне вивчення краю. У 1929 р. з ініціативи і за участі першого директора музею Никанора Онацького та під керівництвом проф. Миколи Макаренка (уродженця Роменщини) було обстежене слов’янське городище біля хутора Тополі, проведені «спробні розкопи на так званому Крейдищі» й розкопки Краснянських і Піщанських могил Зеленогайського комплексу – нині пам’ятки національного значення. Застосовані тоді М. Макаренком досконалі методи розкопок, дозволили зберегти до нашого часу й представити в музейній експозиції вирізку з жіночого поховання – одного з раритетних експонатів музею.

У повоєнний час завдяки ентузіазму багаторічного директора Сумського обласного краєзнавчого музею Григорія Долгіна – випускника першої і єдиної на той час в Україні кафедри археології  Київського національного університету – науковцями Інституту археології АН УРСР на території Сумщини  розпочалися археологічні дослідження пам’яток різних епох. Зокрема, музей 1958–59 рр.  забезпечував археологічну експедицію під керівництвом Володимира Богусевича. Тоді були розпочаті розкопки літописних міст Вира, а у 1960–61 рр. – Путивля. Найбільш плідною і тривалою (понад 20 років) була співпраця музею зі створеної у 1974 р. Лівобережною слов’яно-руською експедицією Інституту археології під керівництвом Олега Сухобокова. На території Сумської області експедиція проводила дослідження на сіверянсько-давньоруських пам’ятках біля сіл Ницаха (літописний Нічан) (в період з 1973–1974, 1976, 1986–1988), Кам’яне (1976–1978),  Ігорівка (1982–1983), Лухтівка і Зелений Гай (1983), Битиця (1985–1991, 1993). Досліджувалися літописні давньоруські міста Путивль (1979–1982, 2006) і Ромен (1992, 1999). Дві пам’ятки – городище «Монастирище» (1999) в Ромнах і поселення біля с. Волинцеве (1980–1981) вважаються епонімними, вони свого часу дали назву археологічним культурам роменській і волинцевській. У складі експедиції також працювали Ранньослов’янський (1988) і Палеолітичний (1999) загони Інституту археології та три загони, створеного у 1986 р. сектору археології музею, які досліджували різночасові пам’ятки краю.

Наразі у зібранні краєзнавчого музею  є понад  4 тис. археологічних предметів основного та близько 2,5 тис. науково-допоміжного фондів. В експозиції музею вони репрезентують давню історію краю від доби каменю до початку ХІХ ст.

Музей в галузі вивчення, реставрації і збереження археологічної спадщини Сумщини співпрацює з різними науковими установами як України, так і зарубіжжя. Проводяться спільні археологічні дослідження, надається підтримка експедиціям, що працюють на теренах області, постійно оновлюється археологічна експозиція музею.

А попереду ще стільки проєктів, відкриттів, унікальних знахідок! Тож з професійним святом вас шановні колеги. З Днем археолога! Успіхів, натхнення і наснаги, завзяття і сміливості у пошуках.