150 РОКІВ ТОМУ ПЕТРО ІЛЛІЧ ЧАЙКОВСЬКИЙ ВПЕРШЕ ВІДВІДАВ НИЗИ

Вперше П.І. Чайковський завітав до Низів 10 липня 1871 р. Зачарований навколишніми краєвидами, надалі він щоліта, протягом 1871 – 1879 рр., приїздив до маєтку Кондратьєвих. Тут було написано опери «Коваль Вакула» і «Опричник», Друга і Третя симфонії. Цікаві згадки залишив композитор про с. Низи і річку Псел, а садиба, в якій він гостював у свого друга, і нині нагадує про перебування видатного композитора на сумській землі.

12 липня у Низах відбувся культурно-мистецький захід «Чайковський на Сумщині» до 150-річчя від дня першого приїзду митця в садибу Кондратьєвих. Участь у заході взяли голова Садівської сільської ради Іван Крючков, староста с. Низи Ольга Ратич, начальник управління освіти, культури, молоді та спорту Садівської сільської ради Юрій Холодьон, директор Сумського обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв, шанувальники творчості П. Чайковського з Києва, Сум та Ніжина, жителі селища.

Під час заходу з вітальним словом від імені начальника управління культури Сумської обласної державної адміністрації Олени Мельник виступив Владислав Терентьєв, який наголосив, що приїзд П. Чайковського у с. Низи – важлива подія в історії краю, а селище має потужній потенціал туристичного магніту на мапі Сумщини.

Культурно-мистецький захід розпочався у парку садиби Кондратьєвих, де гості поклали квіти до пам’ятника П. Чайковському, і продовжився концертною програмою. У виконанні музикантів з обласного центру та інших міст України, учнів Низівської ДМШ, учасників аматорської творчості Низівського СБК прозвучали твори П. Чайковського та інших видатних композиторів. Викладачка Ніжинського хореографічного училища Тетяна Евелєкова виконала романс П. Чайковського «То було ранньою весною», ще один романс композитора прозвучав у виконанні артистки Сумського обласного драматичного театру Алли Ластовецької. Концертна програма завершилась виступом артистів Сумської обласної філармонії — тріо Олени Антонець, Валентини Макарової та Лариси Іванової, які неповторно виконали «Пори року» П. Чайковського.

На сцені клубу під час заходу було представлено портрет композитора – роботу художника Ю. Александрочкіна з зібрання Сумського обласного краєзнавчого музею. Зазначимо, що у колекції музею зберігаються й інші оригінальні твори сумських художників, створені за мотивами перебування П.Чайковського у Низах.