Експозиція «Революція Гідності та АТО: сумський вимір» до 25-ї річниці незалежності України

АТОДо 25-ї річниці проголошення незалежності України Сумський обласний краєзнавчий музей створив постійно діючу експозицію «Революція Гідності та АТО: сумський вимір», присвячену борцям за свободу і незалежність України. На основі зібраних музейних предметів та матеріалів про ці події у музеї протягом 2014-2016 рр. була створена та відкрита постійно діюча виставка. Відповідно до заходів управління культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації на її основі в одному з найбільших залів музею, за проектом творчого колективу його співробітників та майстерні музейних проектів О. Антонця, розгорнута постійно діюча експозиція-інсталяція – найповніша в Сумській області. За допомогою військових, правоохоронців-учасників АТО, волонтерів, а також у результаті спілкування музейників з учасниками подій, родичами та побратимами загиблих героїв, у музеї було створено відповідний фонд пам’яток та фотоархів, що відображають події Революції Гідності та участь сумчан в АТО. Це дало змогу створити експозицію.

Її перший розділ висвітлює участь сумчан у подіях Революції Гідності в м. Києві та Сумах, репрезентує матеріали про Героя Небесної Сотні – Героя України сумчанина Олексія Братушки.

Центральне місце в експозиції займає музейна інсталяція «Герої не вмирають» – символічна меморіальна Стіна Пам’яті, на якій вміщено фотографії та біографії 123-х воїнів Сумщини, які поклали життя за територіальну цілісність і незалежність Батьківщини.

В окремих вітринах відвідувачі зможуть побачити особисті речі, документи, фото загиблих героїв: заступника командира спецпідрозділу «Альфа» Героя України полковника Олександра Аніщенка, заступника командира мінометної батареї 95-ї бригади капітана Максима Савченка, вояків 93-ї бригади Ніколая Ніколаєнка і Романа Атаманюка, начальника розвідки артилерії 30-ї бригади майора Сергія Гордієнка, бійців загону спецпризначення НГУ «Азов» Ігоря Гольченка, батальйону спецпризначення НГУ «Донбас» Андрія Реути, героя боїв за Донецький аеропорт з Добровольчого Українського Корпусу Сергія Табали.

Розділ експозиції розповідає про участь у бойових діях у зоні АТО 27-ї реактивної артилерійської бригади, мужність та військову майстерність її особового складу, вшановує пам’ять полеглих воїнів 9-ї батареї. Експонуються матеріали старшого лейтенанта Миколи Осіпова, бійців братів Юрія і Володимира Дудок, Ігоря Завального, уламки військового спорядження з місця трагедії.

В окремому розділі експозиції представлені фотографії, документи та зразки військового спорядження, виготовленого для потреб воїнів АТО, що репрезентують діяльність волонтерів Сумщини, об’єднаних, зокрема, у ГО «Суми», СББ «Тил», «Кулінарна сотня» тощо.

У музейній інсталяції на тлі маскувальної сітки експонуються дитячі малюнки, передані воїнам у зону АТО, – своєрідні обереги, тема яких – любов до України, її захисників, надія на перемогу і мир. А поряд представлено «метал війни» – уламки російських реактивних снарядів від «Смерчів», «Ураганів», «Градів», гармат, мінометів, що були зібрані на українських позиціях.