News

Обласний методичний семінар з питань охорони культурної спадщини

пп29 травня 2013 року у приміщенні Сумського обласного краєзнавчого музею управлінням культури і туризму, національностей та релігій Сумської обласної державної адміністрації проведено обласний методичний семінар, на якому обговорювалися проблеми та перспективи ведення обліку об’єктів культурної спадщини, занесення пам’яток культурної спадщини до Державного реєстру України, а також організація проведення пошукових робіт на території області. У семінарі взяли участь представники управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації, відділів з питань культури районних державних адміністрації, міських рад, члени обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, наукові співробітники музеїв та заповідників.

У своєму вступному слові заступник начальника управління культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації Л.О.Демченко проаналізувала стан пам’яткоохоронної роботи в області, визначила основні причини, що уповільнюють виконання завдань у сфері охорони культурної спадщини органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Вона проінформувало про виконання заходів обласної програми паспортизації об’єктів археологічної спадщини, занесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України 99 об’єктів культурної спадщини області та складення облікової документації на ще 20 археологічних об’єктів з метою їх державної реєстрації.

Начальник групи охорони історико-культурної спадщини при управлінні В.М. Приймак ознайомила присутніх з Порядком обліку об’єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України від 11 березня 2013 року № 158. Цей нормативно-правовий акт спрямований на активізацію системної роботи у сфері охорони культурної спадщини на місцях. Також учасники семінару були ознайомлені зі створенням сучасної електронної бази даних на археологічні об’єкти області та досвідом роботи Сумського краєзнавчого музею над укладенням паспортів на історичні об’єкти та об’єкти монументального мистецтва.

У ході проведення круглого столу були обговорені питання організації пошукового руху на території області та визначені основні напрямки пам’яткоохоронної роботи.

В комунальному закладі Сумської обласної ради Сумський обласний краєзнавчий музей відбулася презентація виставки «Сумщина – шлях до успіху», учасниками якої були представники громадськості міста.

Успіх країни – в силі регіонів. За останні роки Сумщина досягла значних успіхів у всіх сферах суспільного життя. Підвищилась інвестиційна привабливість області, створено єдиний інформаційний простір, відбулись суттєві зміни в економіці; високий промисловий і науково-технічний потенціал забезпечує випуск продукції світового рівня, досягнуто успіхів у соціально-гуманітарній сфері, в галузях освіти, культури та охорони здоров’я. Здобутки нашої області – вагомий внесок у розбудову Незалежної України.

На виставці представлені репортажні фотографії, що висвітлюють найбільш значні події економічного, політичного та культурного життя Сумської області: візит Президента України Віктора Януковича на Сумщину, його відвідини дитячого футбольного центру «Барса» та нового елеваторного комплексу в с. Степанівка Сумського району; новозведений ливарний цех АТ «Сумський завод «Насосенергомаш» та перша плавка в цьому цеху; збирання врожаю на полях ТОВ АФ «Псьол» в с. Рибиця Краснопільського району; тваринницька ферма ТОВ «Вітчизна» Конотопського району. На фотографіях також відображено відзначення 125-річчя від дня народження двічі Героя Радянського Союзу С.А.Ковпака; історична реконструкція партизанського параду в с. Дубовичі Глухівського району; урочиста передача японськими меценатами Якірою Судзукі та Хаясі Тосінорою картини Д.Бурлюка «Пейзаж на морському узбережжі» сумській громаді, вручення ключів від нового житла сім’ям ліквідаторів на Чорнобильській АС та ін.

Виставку відкрив директор краєзнавчого музею Владислав Терентьєв, який зазначив, що одним з напрямків роботи музейних працівників є комплектування фондів матеріалами про сьогодення краю. В фондах музею зберігається чимала колекція світлин сучасних фотографів. На виставці представлена частина з них.

У відкритті виставки взяла участь заступник начальника управління культури і туризму, національностей та релігій Сумської обласної державної адміністрації Любов Ніконова, яка у своєму виступі відзначила важливість для народу України такого свята, як День Незалежності та привітала присутніх з цим святом.

З матеріалами виставки відвідувачів музею познайомила завідуюча відділом новітньої історії краю Ніна Євтушенко.

Днями серпня співробітники Сумського обласного краєзнавчого музею провели день музею в дитячому закладі санаторного типу «Ровесник», присвячений 22-й річниці Незалежності України та Дню Державного Прапора України.

Для дітей, які тут оздоровлюються, проведені лекції-екскурсії, історичні години: «Козацькі корені Сумщини», «Українські народні традиції та звичаї», «Герої Сумщини», просвітницька година «Краса і велич символів державних».

Діти прослухали розповідь музейного співробітника про національну символіку України: прапор, герб та гімн країни, які є невід`ємними символами державності та політичної єдності суспільства. Змістовною та цікавою була лекція «Козацькі корені Сумщини». Багато нового юні дізнались про сумських слобідських козаків, їх волелюбність та військову звитягу.

Історична скарбниця нашого народу багата звичаями і традиціями. Дітям сподобалась розповідь музейного співробітника про батьківську хату, рушники, вишиванки та мали можливість потримати в руках експонати з фондів музею: рушники, праник, праску, горщик, хлібну лопату, вишиту сорочку.

Для старшокласників працівники музею провели лекцію-екскурсію «Герої Сумщини», про мужність і героїзм наших земляків в роки Великої Вітчизняної війни.

З метою залучення молоді до надбань культурної спадщини 5 серпня 2013 року співробітники Сумського обласного краєзнавчого музею провели день музею в дитячому оздоровчому таборі “Орлятко”, присвячений 75-річчю створення Сумської області.

Для дітей, які оздоровлюються в цьому закладі були проведені лекції-екскурсії, пізнавально-виховні та історичні години: “Регіональна символіка Сумщини”, “Літописні міста краю”, “Сумщина в роки Великої Вітчизняної війни” та лекція з еколого-біологічної тематики “Тваринний світ Сумщини”.

Діти прослухали розповідь музейного співробітника з історії міста Суми та регіональної символіки краю. З цікавістю розглядали історичні та сучасні герби міст краю, прапори козацьких полків та експонати з фондів краєзнавчого музею: козацькі люльки, бунчук, пернач.

Багато нового та цікавого дізналися діти про літописні міста краю: Вир, Ромен, Путивль, Глухів та інші.

Діти середнього шкільного віку прослухали лекцію-екскурсію “Сумщина в роки Великої Вітчизняної війни”, про мужність і героїзм уродженців краю на фронтах війни. Вони мали змогу потримати в руках бойові реліквії, військове спорядження, предмети побуту бійців радянської армії (експонати з фондів музею).

Змістовною та захоплюючою була розповідь про тваринний світ Сумської області. Співробітник музею розповіла наймолодшим відпочиваючим про тварин, які мешкають на території краю, ознайомила з експонатами з фондів музею (колекція комах, опудала птахів та тварин), а також наголосила на бережливому ставленні до природи.

Співробітниками музею всього було обслуговано 150 дітлахів оздоровчого табору “Орлятко”.

До 1025-річчя Хрещення Київської Русі в обласному краєзнавчому музеї відбулося урочисте відкриття виставки «Православна Сумщина», присвяченої історії християнства в області.

На виставці представлені старовинні церковні документи, зразки середньовічного книжкового мистецтва, українського іконопису та церковного начиння XVII-XX століття з фондових зібрань Сумського обласного краєзнавчого музею, Сумського обласного художнього музею ім..Н.Онацького та Роменського історико-культурного заповідника «Посулля».

Виступаючи на урочистостях з нагоди відкриття виставки голова обласної ради Геннадій Михайленко привітав усіх з визначною датою – 1025-річчям Хрещення Київської Русі і зазначив, що у духовному розумінні ця подія змінила слов’янство. «Ювілейні заходи відбуваються на виконання Указу Президента Віктора Януковича щодо відзначення 1025 річчя Хрещення Київської Русі. Всі ми розуміємо, що ця визначна дата важлива не лише для України, а й для всіх слов’янських народів, тож і її святкування проходить широко і масштабно по всій країні. Ніхто не стане заперечувати, що віра і православ’я дали можливість нашому народу розвиватися культурно і духовно. Тож сьогодні ми маємо відзначати свято Хрещення Київської Русі не лише як християнське свято, а як свято державності нашої країни, злету її культури і входження в європейський простір»», – зазначив голова ради.

Геннадій Володимирович подякував організаторам виставки «Православна Сумщина», відвідувачам побажав гарного перегляду, нових емоцій, духовного натхнення.

Директор Сумського обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв розповів, що на виставці представлені унікальні експонати – християнські артефакти давньоруського часу, знайдені під час археологічних досліджень на території області, «хрести-енколпіони», християнський амулет-змійовик, цеглини-плінфи з фундаменту першого мурованого храму Сумщини, збудованого на початку ХІІІ ст. в Путивлі, зразки українського іконопису, середньовічної книжкової справи тощо. Виставка презентує понад 400 експонатів ХІІІ-ХХ століття і діятиме постійно.

З 12 липня 2013 р. в Сумському обласному краєзнавчому музеї експонується виставка, присвячена 85-річчю створення природного степового заповідника «Михайлівська цілина».

Серед заповідних ділянок Сумщини Михайлівська цілина посідає особливе місце. Цей невеликий куточок неораного степу репрезентує лучні степи, які в минулому були поширені в лісостеповій зоні.

На виставці представлені архівні документи, які стосуються історії створення заповідника: лист заступника наркома освіти до Сумського окрвиконкому «Про охорону Штепівського степу, як проект заповідника» від 5.ХІІ. 1927 р., проект постанови Сумського окрвиконкому про оголошення цілини Михайлівського кінного заводу природним заповідником, датований 1928 роком, документи Ради Міністрів УРСР за 1951 та 1972 роки про встановлення охоронних зон навколо державних заповідників та про передачу заповідника «Михайлівська цілина» у відомство Академії наук УРСР та інші.

Цікавими є фотографії квітучого степу, рідкісних червонокнижних рослин, яких на цілині нараховують 11 видів та рідкісних тварин. Також на виставці представлені фотографії та друковані видання з фондів краєзнавчого музею.