ДО 100-РІЧЧЯ ДРУГОГО ЗИМОВОГО ПОХОДУ АРМІЇ УНР

25 жовтня 1921 р. розпочався Другий зимовий похід загонів армії УНР по території України, який очолив генерал-хорунжий Юрій Тютюнник. Завданням походу було підняття всенародного повстання, повалення більшовицького режиму в Україні та відновлення державності.

Другий зимовий похід загонів армії УНР закінчився поразкою, 359 бійців Української Повстанської Армії 21 листопада 1921 р. було розстріляно біля містечка Базар, що на Житомирщині.

В експозиції Сумського обласного краєзнавчого музею «Події Української революції  на Сумщині 1917-1921 рр.» представлені матеріали про події  жовтня-листопада 1921 р. Серед них – фото уродженців Сумщини – учасників походу. Зокрема, Миколи Старовійта — командира І-ї сотні 4-ї Київської дивізії Армії УНР (уродженець с. Григорівка, нині Конотопського р-ну); Сергія Тимошенка, який в 1919 – 1920 рр. займав посаду міністра шляхів в уряді УНР (уродженець с. Базилівка, нині Конотопського району). Разом з Армією УНР він пройшов важкий шлях Другого зимового походу. Нагороджений відзнакою  «Хрест Симона Петлюри».

Експонується копія карти-схеми Листопадового рейду, список уродженців Сумщини, страчених більшовиками біля м. Базар (17 прізвищ), періодичні видання 1950 – 1990-х рр. Канадсько – українського бібліотечного центру з матеріалами про Другий зимовий похід армії УНР та спогадами безпосередніх учасників тих подій, марка Підпільної пошти України, випущена до 30-х роковин розстрілу більшовиками вояків Армії УНР.

Другий зимовий похід тривав до кінця листопада 1921 р. Він став останньою спробою армії УНР відновити державність України. В пам’ять про цю історичну подію поштою України була випущена марка «100 років Другого зимового походу».