«І оживає козацька сива давнина»: туристична виставка до 358-ї річниці перемоги військ І.Виговського у Конотопській битві 1659 р.

8 липня, у рамках відзначення 358-ї річниці перемоги війська під проводом гетьмана України Івана Виговського у Конотопській битві 1659 р., була розгорнута туристична виставка «І оживає козацька сива давнина».

Експозиція виставки презентувала матеріали з колекцій Сумського обласного краєзнавчого музею, Сумського обласного художнього музею ім. Н.Х.Онацького, Національного заповідника «Глухів», Державного історико-культурного заповідника в м. Путивль, Державного історико-культурного заповідника «Посулля», Музею кролевецького ткацтва, а також вироби провідних майстрів Сумського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України та народних майстрів Конотопщини.

Виставку відкрила експозиція Сумського обласного краєзнавчого музею, де було представлено матеріали з історії Конотопської битви 1659 р., в т.ч. археологічні артефакти, віднайдені під час розкопок на території колишньої Конотопської фортеці: фрагменти керамічного посуду, пічні кахлі, землеробські знаряддя, люльки-носогрійки тощо. Увагу відвідувачів привернули зразки зброї з фондів музею – татарський ятаган і козацький пістоль.

Сумський обласний художній музей ім. Н.Х.Онацького представив твори декоративно-ужиткового мистецтва з фондів музею. Перлиною експозиції стали гобелен «України крила» та керамічні пласти з портретами Івана Виговського і Богдана Хмельницького з серії «Гетьмани України» заслуженого художника України Василя Єрмоленка  (1937 – 2015).

Унікальні експонати представив Музей кролевецького ткацтва. Серед регіонального різноманіття українських рушників кролевецькі вирізняються своєю оригінальною колористикою, ритмікою узорів та багатством орнаментів. Один із таких рушників «народжувався» на очах відвідувачів виставки під час майстер-класу народної майстрині, ткалі Валентини Гецевич.

Вироби декоративно-ужиткового мистецтва представили Віталій Шум (голова обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, художня обробка дерева), Ігор Смоленський (художня обробка шкіри), Наталія Бабенко (вишивка «білим по білому»), Надія Гудилко (декоративний розпис), Мирослава Біляєва (ткацтво) та інші майстри Сумщини.

Співробітники управління культури і туризму Сумської обласної державної адміністрації ознайомили відвідувачів із визначними туристичними об’єктами області та запропонували до огляду низку тематичних друкованих видань.

Виставку відвідали почесні гості фестивалю: заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Микола Подопригора, заступник Сумської обласної ради Тетяна Головко, депутат Сумської обласної ради, начальник Сумської філії Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки ЗСУ Ігор Науменко.

Експозицію оглянула й поважна делегація кримськотатарських та українських учених і членів Меджлісу: голова Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради України Рефат Чубаров, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор агентства «Кримські новини» Гаяна Юксель, член Меджлісу кримськотатарського народу, директор БО Фонд «Крим» Різа Шевкієв, координатор Таврійської гуманітарної платформи, історик Андрій Іванець, голова ГО «Українська ініціатива», вчений і перекладач Юрій Косенко.

З матеріалами експозиції гостей заходу ознайомив директор Сумського обласного краєзнавчого музею Владислав Терентьєв.

Учасники виставки гостинно вітали відвідувачів експозиції. Було зроблено чимало фотографій і «селфі» на згадку про це визначне історико-мистецьке свято.