Новини

40 років з дня відкриття в Сумському обласному краєзнавчому музеї діорами «На завершальному етапі Курської битви. Бій під Охтиркою, серпень 1943 р.»

Stitched PanoramaДнями  виповнилося 40 років з дня відкриття в Сумському обласному краєзнавчому музеї діорами «На завершальному етапі Курської битви. Бій під Охтиркою, серпень 1943 р.», розміщеної в експозиції «Сумщина у роки Другої світової війни 1939-1945 рр.»

Діорама площею полотна 45 м2 та глибиною предметного плану 2 м 25 см є найбільшим твором батального живопису в музеях Сумської області. Робота над створенням діорами велась протягом 1973–1974 рр. Авторами діорами стали члени Спілки художників України Павло Редін, Юрій Смирнов – український графік і живописець-баталіст та Євген Чуйков – один з провідних пейзажистів України.

На художньо-документальному полотні діорами відтворені бойові дії, що відбувались у серпні 1943 р. в районі Охтирки і були складовою Бєлгородсько-Харківської наступальної операції військ Воронезького та Степового фронтів. Виняткову хоробрість, мужність та стійкість виявили воїни 29-го гвардійського стрілецького полку 7-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії і його командир майор Григорій Кочетков.  На висоті 151,4 вони зійшлись у жорстокому двобої з частинами дивізії «Гросдойчланд» та десятками  важких  танків.

Художники відобразили загальну картину бою, показали його напруження під час атаки, мужність і героїзм радянських танкістів, піхотинців, артилеристів, льотчиків та інших воїнів усіх родів військ. На полотні діорами відтворена реальна місцевість, яка знаходиться за 18 км на південний схід від м. Охтирка.

Праворуч на діорамі на передньому плані  зображені реальні постаті – група бійців 4-ї роти 206-го стрілецького полку 69-ї гвардійської стрілецької дивізії на чолі з лейтенантом Мусейбом Багіровим, які протягом 24 годин утримували висоту до підходу основних сил, відбиваючи безперервні атаки ворога. Там же, на другому плані, зображена медсестра, яка перев’язує пораненого бійця – капітан медичної служби Марина Медвєдєва. Коли бійцям загрожувало оточення, вона прийняла полковий прапор 29-го гвардійського стрілецького полку з рук смертельно пораненого командира гвардії майора Григорія Кочеткова і винесла стяг з поля бою.

Предметний план  представляє рельєфний макет місцевості і відтворює фортифікаційні споруди – окопи, бліндажі, вогневі позиції. Предмети натурного плану – залишки зброї, дерев’яних конструкцій, спорядження бійців, знайдені на полі бою, дозволяють наочніше відчути обстановку битви. Емоційний ефект доповнює звуковий супровід діорами.

В 1966 р. під Охтиркою – на місці, де насмерть стояли бійці 29-го гвардійського повітряно-десантного полку майора Григорія Кочеткова та 11 бійців на чолі з Мусейбом Багіровим – було споруджено меморіальний комплекс «Курган Бойової Слави» (автори: скульптор Наталія Дерегус, архітектор Б. Бердник). Біля кургану знаходиться братська могила, в якій похований 271 воїн, імена яких викарбувані на 25 чавунних плитах.