Новини

АНДРІЇВСЬКІ ВЕЧОРНИЦІ

Цього року 30 листопада в Україні відзначають день пам’яті Андрія Первозванного. Це свято має два значення – релігійне і народне. Віряни вшановують пам’ять святого апостола, який приніс християнську віру на землі Київської Русі, а за народним календарем у цей день — Андріївські вечорниці.
За традиціями свята дівчата та хлопці збиралися разом, жартували, розповідали цікаві історії, грали в різні ігри. На Андрія дівчата гадали, а хлопці бешкетували: парубки робили збитки біля домівок, де живуть незаміжні дівчата, і такі пустощі їм пробачали. Самі гуляння супроводжувалися веселими танцями, співами та залицяннями, адже вечорниці для молоді були одним із способів знайти собі пару. Андріївські вечорниці не проходили без традиційного елемента цього свята – калити. Це великий солодкий корж із білого борошна, що символізував новонароджене сонце, дівчата випікали його заздалегідь. Молодь обов’язково грала у веселу гру під назвою «Калита».
Сьогодні у музейній залі, що відтворює інтер’єр української світлиці, відбулися справжні українські вечорниці – із забавами, піснями, ворожінням. Учасниками заходу стали студенти Сумського фахового коледжу Національного університету харчових технологій. Науковий співробітник музею Олена Опанасюк розповіла студентам про історію свята, його давні та сучасні традиції. На завершення заходу гості пригощалися калитою. З гарним настроєм і масою яскравих вражень студенти повернуться до навчання. Сподіваємося, кожен залишить у серці незабутні спогади про дивовижні традиції нашого народу.