КОЛЕКЦІЯ ЖУКІВ
Природнича колекція Сумського обласного краєзнавчого музею налічує понад 500 екземплярів жуків (Coleoptera) – найменших представників тваринного світу. Це одна із найбільших груп комах – ряд нараховує понад 400000 видів. Саме влітку ми можемо спостерігати чимало комах в найрізноманітніших середовищах: на полях, луках, у садах, лісах, водоймах.
Найцікавішими в музейній колекції є жук-олень (Lucanus cervus) та жук-носоріг звичайний (Oryctes nasicornis). Жука-оленя ще називають рогачем за величезні щелепи-жвали у самців у вигляді рогів. Живуть в дуплах старих та мертвих дерев. Живляться дорослі жуки соком рослин. Личинка 5-6 років розвивається у трухлій деревині. Наразі цей жук занесений до Червоної книги України. Хоча жук-олень є рідкісним, але на Сумщині зустрічається майже скрізь.
Особливій охороні на території області підлягає жук-носоріг. Личинка жука розвивається у гною. Зустріти жука-носорога можна протягом усього літа у вечірні години. Цікаво, що з точки зору законів фізики жук-носоріг літати не може, але він чудово літає і буває долає відстані у 50 км без зупинки. Ще він здатен пересувати вантаж у 850 разів більший від своєї ваги.
Одні види комах приносять користь, інші – шкоду. В природничій колекції є велика група жуків-турунів (Carabidae), які ведуть хижий спосіб життя, знищуючи шкідників сільськогосподарських культур: турун фіолетовий (Carabus violaceus), турун зернистий (Carabus granulatus) та ін. Шкідниками деревної рослинності і сільськогосподарських культур є добре відомі жуки: хрущ травневий (Melolontha melolontha), хрущ мармуровий (Polyphylla fullo), восковик (Trichius fasciatus), бронзівка велика зелена (Potosia aeruginosa), бронзівка мармурова (Liokola lugubris), кравчик (Lethrus apterus) та ін.
У лісах Сумської області часто можна спостерігати жуків-вусачів (Cerambycidae): усача-шкіряника (Prionus coriarius), усача тополевого (Saperda carcharias), усача сірого довговусого (Acanthokinus aedilis), усача мускусного (Aromia moschata) та ін. Жуки цієї родини мають різні розміри і характеризуються довгими вусами, які в окремих видів перевищують у кілька разів довжину їх тіла. Вусачів відносять до одних з найсерйозніших шкідників дерев. Усач мускусний занесений до Червоної книги України, на Сумщині зустрічається на територіях Піщанського та Недригайлівського лісництв.
Протягом літа у водоймах Сумщини можна зустріти плавунця облямованого (Dytiscus marginalis) та водолюба чорного (Hydrophilus piceus), які є хижаками, живлячись дрібними комахами, мальками риб та пуголовками жаб.
Жуки відіграють важливу роль у природі як запилювачі рослин, санітари і утворювачі ґрунту, їх значення неможливо переоцінити.