Новини

Кролевецьке ткацтво

Сумська земля здавна славиться художнім перебірним ткацтвом, центром якого стало м. Кролевець. Ткацький промисел поширювався тут ще у ранньослов’янські часи, а цехове виробництво було організовано наприкінці XVII – на початку XVIІІ ст. З розвитком міста стрімко зростала кількість ткачів та обсяги виготовленої ними продукції, що реалізовувалася на ярмарках у Кролевці, Глухові, Ромнах, Сумах.

Кролевецькі майстри виготовляли рушники (божники, весільні, присвячені ювілейним датам), панно, скатертини, запаски та ін. Для цих виробів було характерне поєднання білого і червоного кольорів. На білому тлі червоними нитками майстри створювали різноманітні вишукані орнаменти. Поширеними були стилізовані квіткові мотиви, розетки, медальйони, птахи (зокрема, голуби та орли).

Сумський краєзнавчий музей має у своєму зібранні значну кількість виробів кролевецького ткацтва: скатертини (одна з них із датою «1888»), наволочки для подушок, панно та різноманітні рушники (зокрема, виготовлені до ювілеїв від дня народження Т. Шевченка, П. Грабовського, І. Франка, М. Лисенка та ін.).
Окрасою експозиції є найстаріший зразок кролевецького ткацтва в музеї – рушник з датою «1847» розміром 408 х 48 см, що надійшов до фондового зібрання у 1957 р. Орнамент виробу представлений зображенням голубів, двоголових орлів із коронами та різноманітних геометричних фігур.

Вироби майстрів кролевецького ткацтва вже кілька століть приваблюють своєю красою та урочистістю. Вони і нині залишаються невід’ємним атрибутом місцевих свят та символом краю. З 2018 року кролевецьке переборне ткацтво включене до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.