18 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ДЕПОРТАЦІЇ КРИМСЬКИХ ТАТАР
Одним із злочинів тоталітарного радянського режиму є депортація кримських татар з їхньої історичної батьківщини – Криму, розпочата 18 травня 1944 року. Упродовж 18–21 травня 1944 року було виселено близько 200 тис. осіб. Більшість вивезених потрапили до Середньої Азії, у Сибір, на Урал. У перші роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли понад 46 % усіх депортованих. Заборона кримським татарам повертатися до Криму діяла до 1989 р.
У Сумському обласному краєзнавчому музеї експонується виставка матеріалів до роковин тих трагічних подій. Емоційними за змістом є картини кримськотатарського художника Еміна Рустемова, родина якого була депортована у 1944 р., з циклу «Унутма» («Пам’ятай»). На виставці представлені фотокопії його картин «Потяг смерті», «Загублені», «Між минулим і майбутнім», які розповідають не лише про трагедію кримськотатарського народу, але і про вигнання з рідної землі всіх депортованих етносів.
Кримські татари або «киримли» — автохтонний тюркомовний народ АР Крим, європейська мусульманська держава якого – Кримське Ханство – існувало у XIV-XVIII ст. Увазі відвідувачів представлені марковані аркуші серії «Народності України»: «Кримські татари – корінний народ Криму – України».
Кілька поштових конвертів України присвячені діячам культури кримськотатарського народу, родини яких постраждали під час депортації: поету і літературознавцю Ешрефу Шем’ї-заде (1908-1978), співачці Сабріє Ереджеповій (1912-1977) та співачці Джамалі, яка у 2016 р. отримала перемогу на пісенному конкурсі «Євробачення» з піснею «1944» (її прабабуся також була виселена з Криму під час депортації).
У 2013 р. на екрани вийшов художній фільм «Хайтарма», присвячений трагічним подіям весни 1944 р. Режисер фільму і виконавець головної ролі Ахтем Сеітаблаєв показує трагедію свого народу крізь історію життя окремої людини – відважного кримськотатарського льотчика, двічі Героя Радянського Союзу Амет-Хан Султана. На виставці демонструється афіша кінострічки та поштовий конверт, випущений до 100-річчя авіатора.