Відкриття експозиції «Голодомори та Великий терор 1930-х років на Сумщині – злочини тоталітарного режиму» в Сумському обласному краєзнавчому музеї
За дорученням управління культури і туризму облдержадміністрації в Сумському обласному краєзнавчому музеї 21 листопада 2014 року створено та відкрито експозицію-інсталяцію «Голодомори та Великий терор 1930-х років на Сумщині – злочини тоталітарного режиму», присвячену 81-м роковинам Голодомору в Україні.
Проект розроблено і реалізовано у творчій співпраці музейних працівників та відомих фахівців зі створення музеїв – архітекторів-дизайнерів Олександра Антонця та Олега Кохана з м. Суми.
В експозиції широко представлені копії документів з фондів Державного архіву Сумської області.
Символічно, що відкриття експозиції відбулося 21 листопада – у День Гідності і Свободи, день річниці початку Революції Гідності, яка змінила хід новітньої історії України.
Головною метою тоталітарного режиму було придушити в українцях дух свободи, зламати волелюбних селян-хліборобів, які чинили спротив «комуністичним експериментам», нагнати в душу страх та покору.
Злочинні дії режиму були спрямовані і на нищення духовності народу, її носіїв: інтелігенцію, мислячих людей та церкви. Для цього застосовували вбивство голодом та масові політичні репресії.
Експозиція-інсталяція розмішується на умовній зловісній території терору – території за колючим дротом та ґратами, великій «чорній дошці» з вартовими вишками – символами тоталітарної системи.
Емоційні вузли експозиції – це музейні інсталяції: «Терор голодом», «Книга Пам’яті», «Дзвін Скорботи», «Життя за ґратами».
Вперше представлені експонати з фондів музею про голод 1921-1922 рр., експонуються матеріали про репресії проти церкви на Сумщині.
Попри незбагненно великі жертви, українці у 1932-1933 рр. так і не були підкорені голодом, не зламані Великим терором. В експозиції представлені матеріали про спротив селян Сумщини геноцидові.
У відкритті експозиції взяли участь Іван Боршош – виконуючий обов’язки голови Сумської обласної державної адміністрації, який у своєму виступі зазначив, що нова експозиція має велике пізнавальне та виховне значення, особливо для молоді, яка мало знає про Голодомори та репресії 1930-х років. Експонати про голодомор сприяють розкриттю справжньої суті більшовицького тоталітаризму, це не тільки згадка про трагічне минуле, а й пересторога перед тим, щоб воно не повторилося в нашому майбутньому.
Заступник голови Сумської обласної ради Валерій Толбатов наголосив, що наш найсвятіший обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх невинно закатованих під червоним прапором, пам’ять про тих, хто не дожив, пам’ять про живих і ненароджених; що пам’ять про загиблих повинна згуртувати нас, живих, дати нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної єдиної держави на власній землі.
У відкритті експозиції також взяли участь Степан Пак – заступник міського голови, Олена Мельник – начальник управління культури і туризму облдержадміністрації, представники ЗМІ, громадськість міста, учні ССШ №1 та студенти вищих навчальних закладів м. Суми.
Експозиція працює щоденно з 900 до 1700, крім понеділка, за адресою: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 2.
Довідки за телефоном: 22-17-74; 22-14-41.