Новини

Масові поховання жертв нацизму на провулку Інститутському в м. Суми.

У Сумському обласному краєзнавчому музеї зберігаються предмети, знайдені у березні 2008 р. під час дослідження масових поховань, що були виявлені в результаті будівельних робіт у пров. Інститутському м. Суми. У результаті розкопок, що проводились членами пошукового загону «Гвардієць» за участю наукового співробітника обласного краєзнавчого музею, було знайдено останки 288 осіб. За даними судово-медичної експертизи, вони належали полоненим – як військовим, так і цивільним особам, які загинули в місцевому концтаборі. Зокрема, серед останків дослідники виявили кістяки двох дітей, двох жінок та шести людей похилого віку. Особисті речі загиблих (медальйони, ґудзики, пряжки, монети СРСР – усього 67 предметів), передані до Сумського обласного краєзнавчого музею, можна оглянути у розділі стаціонарної експозиції «Сумщина у Другій світовій війні».

В одному з шести медальйонів була знайдена особиста записка, заповнена Гаращенком Данилом Сергійовичем, уродженцем с. Богодарівка Полтавської області. Гаращенко Д.С. пропав безвісти 15 жовтня 1941 р. біля с. Сінне Миропільського (нині Краснопільського) району Сумської області, де, як свідчать матеріали Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації, зникло близько 80 воїнів 40-ї армії Південно-Західного фронту [4, арк. 3-11].

29 серпня 2008 р. останки загиблих урочисто перепоховані у братську могилу на кладовищі по вулиці Прикордонній у м. Суми На могилі було встановлено дерев’яний хрест, який у 2010 р. замінено гранітною стелою.

Під час відновлення будівельних робіт у провулку Інститутському у травні 2014 р. виявлено близько 40 кістяків загиблих в’язнів концтабору та їх особисті речі (натільні хрестики, монети, поясні пряжки, ґудзики, простий олівець, залишки взуття, зубні щітки). Після судово-медичної експертизи буде встановлена точна кількість віднайдених останків жертв нацизму.

За наявними даними, у період окупації у м. Суми були створені німецькі концтабори: з січня 1942 р. – Дулаг № 170 (Durchgangslager – збірний та пересильний пункт військовополонених та інтернованих цивільних громадян), з липня 1942 р. – Дулаг № 190, переформований у серпні 1942 р. у Шталаг № 308 (Stammlager – стаціонарний табір військовополонених рядового та сержантського складу) [5, арк. 26, 189; 2, с. 248]. Військовополонених утримували у приміщенні школи № 5 (нині ЗОШ № 8) та гуртожитку Павлівського цукрово-рафінадного заводу. За час існування таборів у нелюдських умовах – від голоду, хвороб, знущань і масових розстрілів – загинули сотні в’язнів. Усього за період окупації у Сумах було знищено близько 5 тис. осіб, з них 3,5 тис. – військовополонених [3, с. 67]. Поховання в’язнів здійснювалось у могильних ямах на Лучанському кладовищі та на території табору поряд із школою № 5 [1, арк. 15 зв.].

 

Джерела та література.

1.     Державний архів Сумської області. – Ф. П-1. – Оп. 1. – Спр. 85.

2.  Довідник про табори, тюрми та гетто на окупованій території України (1941-1944). – К., 2000.

3.     Корогод Б.Л., Корогод Г.І., Логвиненко М.І. Сумська область у роки Великої Вітчизняної війни. – Суми: ВАТ «СОД», Вид-во «Козацький Вал», 2003. – 178 с.

4.  Центральний архів Міністерства оборони Російської федерації. – Ф. 58. –Оп. 818883. – Спр. 853.

5.     Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. – Ф. КМФ-8. – Оп. 2. – Спр. 195.