Новини

Бортна сокира

Бортна сокира. Залізо. ХІІІ–ХІV ст. Давня Русь.
Випадкова знахідка 2010 р. у вимоїні на східній окраїні давньоруського поселення біля с. Озаричі Конотопського району Сумської області.
Бортництво – отримання меду від диких бджіл – один з давніх промислів слов’ян. Починаючи з Х ст. заняття бортництвом і його основні продукти – мед і віск – часто згадуються у різних писемних джерелах. Бортне бджільництва мало велике господарське значення й охоронялося законами Давньої Русі.
Бортники знаходили дуплисті дерева, населені бджолами, ставили на них свій знак – «знамено», і відтепер дерево вважалося їх власністю. Ділянку землі з кількома бортями називали бортною землею, бортними угіддями або «бортными ухожьями», що часто згадуються у документах ХVI-ХVІІІ ст.
З розвитком бортництва почали не лише пристосовувати природні дупла, але і облаштовувати штучні борті. За етнографічними даними відомо, що для цього вибирали дерева діаметром близько 60 см, надаючи перевагу сосні, липі, дубу, в’язу – в них охочіше селилися бджоли. З південної сторони на висоті 6 м і більше від поверхні видовбували дупло. На одному дереві могли робити дві-три борті одна над одною. Пізніше з’явилися вулики-колоди, які спочатку кріпили на деревах. Бортники користувалися спеціальними знаряддями. Не зважаючи на перехід до пасічного бджільництва, в українському і білоруському Поліссі бортництво у архаїчному вигляді проіснувало до сьогодення.
У Сумському обласному краєзнавчому музеї є низка експонатів, що вказують на давні традиції заняття бортним промислом у нашому краї. Це документи ХVIІ-ХVІІІ ст. і знаряддя бортників, які були виявлені під час археологічних досліджень поселень і курганних могильників або передані музею громадянами як випадкові знахідки. Серед цих знарядь унікальними є бортні сокири, яких на сьогодні відомо одиниці.
Сокира загальною довжиною 39 см з округлим обухом, вузьким лезом 35 см завдовжки, 1,2 см завширшки, 3,5 см по ріжучій кромці та круглою втулкою діаметром 3,5 см датується ХІІІ–ХІV ст.
За часів Давньої Русі такі сокири використовувались для виготовлення штучних бортей – дупел у деревах або в пересувних колодах.