Експозиція «Голодомори та Великий терор в Україні – злочини тоталітарного режиму»
Тотальне винищення мільйонів українців стало свідомою терористичною акцією політичної системи більшовицької влади. Були зруйновані соціальні основи українського народу, непоправної шкоди зазнали вікові традиції духовної і національної культури.
Експозиція знайомить із трагічними сторінками історії Сумщини тоталітарної доби. У її основі – фотографії та документи з фондів Сумського обласного краєзнавчого музею та Державного архіву Сумської області.
Важливим джерелом висвітлення подій голодомору 1921-1923 рр. на Сумщині слугують представлені в експозиції матеріали: унікальні плакати, хлібні картки, поштові картки закордонних благодійних організацій, що допомагали голодуючим та ін.
Значний комплекс експонатів репрезентує події Голодомору 1932-1933 рр. – Геноциду українського народу. Документи про боротьбу влади з „контрреволюційними закликами” не вступати до колгоспів, мирний та збройний опір колективізації свідчать про масштабні прояви спротиву селян насильницьким заходам радянського уряду. Трагічну долю сіл Сумщини, що потрапили на „чорні дошки” (тобто не виконали плану хлібозаготівлі) розкривають інформаційні листи оперуповноважених ДПУ та матеріали тогочасної районної преси.
Емоційний центр експозиції – музейна інсталяція „Терор голодом” – є своєрідним символом країни в лещатах жорстокої компартійної системи. Її домінанта – унікальний комплекс матеріалів Д. Я. Поладича, мешканця с. Божок (нині Червоний Ранок Кролевецького району): щоденники із спогадами про Голодомор, особисті фотографії та шматок „хліба”, випеченого з рослинної сировини, який споживала його родина під час голоду. Тут же представлено зразки рослин – „замінників їжі” часів Голодомору.
Окремий розділ експозиції складають матеріали з історії масових репресій періоду Великого терору 1930-х–40-х рр.: постанови і директиви радянського уряду, діловодна документація слідчих органів, рішення „особливих трійок”. Жертвами цих репресій, стали, зокрема, видатні уродженці і жителі Сумщини – діячі культури і науки П. М. Губенко (Остап Вишня), І. П. Лозов’ягін (Іван Багряний), Б. Д. Антоненко-Давидович, Н. Х. Онацький, М. О. Макаренко та ін. Жахливим свідченням тоталітарного тиску є документи про долю учнів школи с. Солдатське Великописарівського району, звинувачених у створенні контрреволюційної організації та засуджених на різні строки ув’язнення. Документи і матеріали про масовий терор експонуються на тлі відтвореного інтер’єру камери в’язниці НКВС.
Пам’ять про загиблих символізує Дзвін Скорботи та інсталяція-мапа з зазначенням даних про кількість невинно загиблих під час Голодомору 1932-1933 рр. у різних регіонах Сумщини.
Експозиція працюватиме за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 2, щоденно, з 9-00 до 17-00, крім понеділка.