Сапухіна Лада. Сумська фортеця в описах другої половини ХVII — початку ХVIII століття
У 2005 роді Суми урочисто відзначили своє 350-річчя. З-поміж кількох дат їх заснування (1651, 1652, 1653, 1655 та ін.) зрештою зупинились на 1655 р., обґрунтованому ще на початку 30-х рр. XX ст. українським істориком і археографом В. Д. Юркевичем і підтверджуваному відомими на сьогоднішній день архівними документами. Засновниками міста були українські переселенці з містечка Ставище на Київщині, які, рятуючись від польсько-шляхетського гніту, на чолі з отаманом Герасимом Кіндратовичем Кондратьевим прийшли в місцевість при злитті річок Псел, Сума (тепер Сумка) і Сумка (нині Стрілка) і осіли тут.
За постійних нападів на південні кордони Росії кримських татар у Сумах вирішено було спорудити фортецю. Будівельні роботи розпочалися влітку 1656 р, коли сюди прибув воєвода Кирило Юрійович Арсеньєв з наказом „…от татарские украины на Сумине городище город внову строит» [8, 50]. Через рік К. Ю. Арсеньєв доповідав царю: „…Город, государь, со всеми крепостьми, я, холоп твой, отделал все в дубовом лесу башни и стеньї, и бойницы, и тайник еделал и черкас дворами и гумнамн, и огородами устроил…», а далі повідомляв: „…Образец, государь, городу и чертеж и книги строелнме я, холоп твой, пришлю к тебе, великому государю, вскоре…» [8, 51]. Це, власне, перший лапідарний опис сумської фортеці. Її креслення склав черкашенин (українець – Л.С.) Я. О. Стандарний. На початку 1658 р. креслення та опис сумських укріплень відвіз до Москви отаман Герасим Кондратьєв разом з одним з першопоселенців Кіндратом Остаповим [9, 133–134]. Про доставку до Москви 10 лютого 1658 р. опису фортеці — „книг строелньїх» та її креслень дізнаємося, зокрема, з канцелярської позначки на черговій відписці (донесенні) воєводи К. Ю. Арсеньєва. Креслення фортеці» на жаль, не збереглися або ще не виявлені, і перший відомий на сьогодні план Сум датується 1768 р.
У відписці за 1658 р. К. Ю. Арсеньєв більш докладно зупиняється на зробленому в Сумах: „И город рубленой в дубовом лесу поставил в клетки и в обламы (насип у верхній частині валу для зручності стрільби – Л. С.), и башни проезжие и глухие, шатровые и покрыты тесом, и тайник, и колодез, и на твою, великого государя, пороховую казну погреб, и около города ров выкопал, и надолбьі в три кобылины поставлены ж около города все в дубовом лесу» [8, 53]. У цій же відписці повідомляється і про спорудження Арсеньєвим соборної Преображенської церкви з двома приділами „Алексия человека Божия» і „чудотворца Алексея митрополита» на честь царя Олексія Михайловича і його сина царевича Олексія Олексійовича [8, 53].
При побудові фортеці вдало були використані природні умови – річки Псел, Сума і Сумка, котрі з їх широкими заболоченими заплавами робили неприступними підступи до Сум зі сходу, півночі і заходу. З південного ж, не захищеного природними рубежами боку, в 1658 р. було зроблено перекоп – викопано глибокий рів між Пслом і Сумкою і насипано вал, про що й досі нагадує назва Перекопської вулиці.
Сумська фортеця вважалася однією з найбільших і найукрід- леніших на Слобожанщині. З 1659 р. місто стало центром Сумського слобідського козацького полку – військово-територіальної та адміністративної одиниці, що підпорядковувалася спочатку бєлгородському воєводі. Першим сумським полковником було обрано Г. Кондратьєва. Збереглося кілька описів сумських укріплень, що датуються другою половиною XVII ст. Річний розпис 1671 р. повідомляє: город Сумин ставлен острогом в дубовом лесу с аблами (абли – це облами, пояснення про які подавалося вище – Л. С.) и с катки (великі колоди, що скочувались на ворога – Л. С.), и по городу учинены кровати (помости на стінах фортеці. — Л. С.). В городе б башен, и в том числе 2 башни с проезжими вороты По мере около того города и з башнями 172 сажени (сажень дорівнює 2,16 м. – Л.С.). Да по острогу 6 башен ж, и в том числе 2 с проезжими вороты, да 3 бойницы, да 3 вылоза. По мере около того острогу и з башнями 904 сажени. Да от старого острогу от наугольной башни вниз рекою ІІслом до проезжих ворот, что за рекою Пслом 2 башни с проезжими воротьі, да 3 башни глухих, да 7 бойниц, да 3 вылоза, а что того места по мере сажен, того в той годовой сметной росписи не написано [6, 103]. З подальшого опису дізнаємося, що на той час у Сумах було 17 веж, з них 6 надбрамних, 11 глухих, 10 бійниць, 6 вилазів, а довжина укріплень навколо міста та старого острогу становила 1076 сажнів (2324 м). У 1672 р. полковник Г. Кондратьєв повідомляв, що сумські козаки побудували в місті „город да 2 острога и всякими крепостьми укрепили». Внаслідок цього кількість веж збільшилась до 27, з них 11 надбрамних, а довжина міських укріплень сягнула 1946 сажнів (4203 м) [6, 103-104].
А ось який опис маємо за 1678 р.: „…По мере около всего города и с посадом 3425 сажен (7340 м), по городу 4 башни с проезжими воротьі, 23 башни глухих, по острогу 8 проезжих ворот, из города тайник к реке Пслу, вода в нем добра» [4, 296]. Цей викопаний на випадок облоги потайний підземний хід до Псла – „тайник» – згадується як у першому донесенні воєводи К. Арсеньєва про побудову сумської фортеці, так і в більшості подальших її описів. Починався він у „замку» – внутрішньому укріпленні „города», де зберігалися боєприпаси, і, найбільш вірогідно виходив до Псла неподалік сучасного Харківського мосту. З описів видно, що у 70-ті рр. XVII ст. у Сумах укріпленими були всі три частини міста: замок, город і посад [3, 259].
Дерев’яні і земляні укріплення сумської фортеці швидко руйнувалися, і їх доводилося постійно лагодити. Саме цим і пояснюється той факт, що описи фортеці, зроблені через невеликі проміжки часу, досить істотно відрізняються один від одного. Докладний опис сумських укріплень та їх стану надіслав до Москви у жовтні 1686 р, воєвода Н. Б. Борисов: „Город Сумин дубового лесу, рублен тарасами (дві паралельні поздовжні стіни, з’єднані рядом поперечних стін, що утворювало ряд кліток, які засипалися землею – Л. С.); в вьшину стена была полутора сажень, а ныне те стены все огнили, а обламы и кровати, и котки обвалились, и на 33 саженях той городовой стены обвалялось, а осталось на тех саженях стена в вышину только по 2 аршина (аршин у другій половині XVII ст. дорівнював 68,6 см – Л. С.)» а в иных местах и по аршину [1, 145]. У 1686 р. на відстані 76 м від Псла було споруджено нову дерев’яну стіну – «острог» заввишки 3,24 м. Тоді ж звели ще два „остроги» з дубового лісу загальною довжиною 3810 м і висотою 3,24 м. У першому острозі було 5 воріт, 10 глухих веж, 3 хвіртки; у другому – 4 воріт, 9 глухих веж і 5 хвірток. Остроги оперізував рів глибиною 5,4 м і шириною у верхній частині 10,8 м, у нижній – 2,16 м. Навколо посаду також було викопано рів довжиною 7620 м, глибиною і шириною 3,24 м, а також насипано вал. Центральна ж частина – „город», оточений рубленими і острожними стінами довжиною 414,7 м і ровом, залишалась невідремонтованою. Тут було 6 веж, з них 2 надбрамні і 4 кутові глухі. Покрівель на вежах не було, і їх верхівки почали руйнуватися, рів у багатьох місцях обвалився і засипався землею, у дуже поганому стані був потайний підземний хід до Псла довжиною 43,2 м [1, 5].
Наприкінці 1708 р. – на початку 1709 р., під час Північної війни, за наказом Петра І терміново було поновлено та перебудовано Сумську фортецю. Уявлення про її оборонні споруди допомагає скласти їх опис, зроблений через 10 років після відбудови, у 1718 р. У ньому згадуються бастіони, бруствери, равеліни, бійниці. Місто тоді складалося з „большого города» і „городка», або замку, з одними воротами і земляними укріпленнями, де знаходилась „казна» – склад боєприпасів з двома пороховими льохами. Довжина стін по периметру становила 2069 м. Зі сходу стіни підходили до Псла, а з заходу – до р. Сумки. Тут знаходились „большие Московские ворота». Згадується ще четверо воріт [7; 5; 2; 3]. В усіх описах сумських укріплень за другу половину XVII ст. подаються відомості про кількість зброї (гармат, мушкетів, карабінів, пістолів) та боєприпасів до неї, а от у 1718 р. ні артилерії, ні гарнізону в місті вже не було.
Отже, як свідчать описи другої половини XVII – початку XVIII ст., районом, звідки починалися Суми, є їх теперішній центр, тобто між річками Псел, Сумка і Стрілка, які визначили первісні кордони міста зі сходу, півночі і заходу (з часом річки змінили свої русла) і вулицею Перекопською з півдня. В „городі», тобто центральній частині міста, знаходились адміністративні установи (полкова канцелярія, ратуша, воєводське подвір’я), двори першого сумського полковника Г. Кондратьєва та його дітей, козацької старшини, духівництва. Архітектурними домінантами Сум, що визначали їх силует і впадали в око при під’їзді до міста, були зведені в 50-60 рр. XVII ст. дерев’яні Преображенська та Миколаївська церкви, а на посаді – церква Різдва Богородиці (освячена 1681 р.). До наших днів достояла кам’яна Воскресенська церква, освячена в 1702 р. Основний масив забудови центру і посадів становили селянські хати. Незважаючи на досить хаотичний характер забудови, уже в цей час почали формуватися планувальна структура Сум і намічатись основні вулиці центральної їх частини.
Література.
- Багалей Д.И. Материалы для истории колонизации и быта степной окраины Московского государства (Харьковской и отчасти Курской и Воронежской губерний в XVI–XVIII в. Т. 1 / Д. И. Багалей. – X., 1886.
- Вечерський В. Фортифікації Сумщини / В. Вечерський // Пам’ятки України. – 2001.
- Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України / В. Вечерський. – К.: НДУТІАМ, 2002.
- Дополнения к актам историческим. Прибавление к девятому тому дополнений к актам историческим. — Т. 9. — СПб., 1875.
- Іванюк Я. Г. Міста-фортеці Охтирка і Суми у XVII-XVIII ст. / Я. Г. Іванюк // Український історичний журнал. – 1980. – № 9.
- Крестьянская война под предводительством Степана Разина: Сбор- ник документов. Т. 4. – М., 1976.
- Крестьянская война под предводительством Степана Разина: Сбор- ник документов. Т. 4. – М., 1976.
- Сапухіна Л. П., Бєлінська Л. І. Документальні матеріали з історії Сум 50-60 років XVII ст. в науково-допоміжному фонді Сумського обласного краєзнавчого музею / Л. П. Сапухіна, Л. І. Бєлінська // Сумський обласний краєзнавчий музей: Історія та сьогодення: Збірник наукових статей. – Суми: Мак Ден, 2005.
- Юркевич В. Еміграція на схід і залюднення Слобожанщини за Б. Хмельницького / В. Юркевич. – К., 1932.