Відкриття експозиції «Голодомори та Великий терор 1930-х років на Сумщині – злочини тоталітарного режиму» в Сумському обласному краєзнавчому музеї

За дорученням управління культури і туризму облдержадміністрації в Сумському обласному краєзнавчому музеї 21 листопада 2014 року створено та відкрито експозицію-інсталяцію «Голодомори та Великий терор 1930-х років на Сумщині – злочини тоталітарного режиму», присвячену 81-м роковинам Голодомору в Україні.

Проект розроблено і реалізовано у творчій співпраці музейних працівників та відомих фахівців зі створення музеїв – архітекторів-дизайнерів Олександра Антонця та Олега Кохана з м. Суми.

В експозиції широко представлені копії документів з фондів Державного архіву Сумської області.

Символічно, що відкриття експозиції відбулося 21 листопада – у День Гідності і Свободи, день річниці початку Революції Гідності, яка змінила хід новітньої історії України.

Головною метою тоталітарного режиму було придушити в українцях дух свободи, зламати волелюбних селян-хліборобів, які чинили спротив «комуністичним експериментам», нагнати в душу страх та покору.

Злочинні дії режиму були спрямовані і на нищення духовності народу, її носіїв: інтелігенцію, мислячих людей та церкви. Для цього застосовували вбивство голодом та масові політичні репресії.

Експозиція-інсталяція  розмішується на умовній зловісній території терору – території за колючим дротом та ґратами, великій «чорній дошці» з вартовими вишками – символами тоталітарної системи.

Емоційні вузли експозиції – це музейні інсталяції: «Терор голодом», «Книга Пам’яті», «Дзвін Скорботи», «Життя за ґратами».

Вперше представлені експонати з фондів музею про голод 1921-1922 рр., експонуються матеріали про репресії проти церкви на Сумщині.

Попри незбагненно великі жертви, українці у 1932-1933 рр. так і не були підкорені голодом, не зламані Великим терором. В експозиції представлені матеріали про спротив селян Сумщини геноцидові.

У відкритті експозиції взяли участь Іван Боршош – виконуючий обов’язки голови Сумської обласної державної адміністрації, який у своєму виступі зазначив, що нова експозиція має велике пізнавальне та виховне значення, особливо для молоді, яка мало знає про Голодомори та репресії 1930-х років. Експонати про голодомор сприяють розкриттю справжньої суті більшовицького тоталітаризму, це не тільки згадка про трагічне минуле, а й пересторога перед тим, щоб воно не повторилося в нашому майбутньому.

Заступник голови Сумської обласної ради Валерій Толбатов наголосив, що наш найсвятіший обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх невинно закатованих під червоним прапором, пам’ять про тих, хто не дожив, пам’ять про живих і ненароджених; що пам’ять про загиблих повинна згуртувати нас, живих, дати нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної єдиної держави на власній землі.

У відкритті експозиції також взяли участь Степан Пак – заступник міського голови, Олена Мельник – начальник управління культури і туризму облдержадміністрації, представники ЗМІ, громадськість міста, учні ССШ №1 та студенти вищих навчальних закладів м. Суми.

Експозиція працює щоденно з 900 до 1700, крім понеділка, за адресою: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 2.

Довідки за телефоном: 22-17-74; 22-14-41.

IMG_8980 IMG_5341 IMG_5362 IMG_5371 IMG_8957 IMG_8972 IMG_8978 IMG_5134 IMG_5085 IMG_5104 IMG_5321 IMG_5148 IMG_5219 IMG_5235 IMG_5310 IMG_5316