Новини

БАБКИ СУМЩИНИ

Комахи є одним з багатьох класів тваринного світу, вони відіграють велику роль у природі і в житті людей. 345 – 280 млн. років тому (у кам’яновугільному періоді) комахи вже були повноправними володарями повітря. Найпоширенішими комахами карбону були бабки (лат. Odonata), найменші з яких були 3 см довжиною, а розмах крил найбільших досягав 70 см – 1 м. Сучасні бабки мають значно скромніші розміри.
Колекція комах Сумського обласного краєзнавчого музею містить значну кількість саме бабок: є представники родин Красуні (Agrionidae), Стрілки (Coenagrionidae), Лютки (Lestidae), Коромисла (Aeschnidae), Бабки справжні (Libellulidae). В Сумській області бабок відмічено понад 30 видів.
Бабки чудові літуни. Це хижаки, які харчуються різними комахами у польоті. Влітку бабки відкладають яйця або у воду, або на стебла і листя водних рослин. Личинки, які розвиваються з яєць, теж хижаки. Вони ловлять здобич у воді: різних дрібних безхребетних, навіть мальків риб. Личинки великих бабок живуть близько 2-х років, дрібних – 1 рік. Зимують у водоймах. Тривалість життя бабки становить в середньому 10 місяців.
Найпривабливішими бабками Сумщини є красуня блискуча та красуня-дівчина, занесена до Червоної книги України. Вражають бабки-коромисла. Вони великі, яскраво забарвлені, швидко літають удень і в присмерку біля водойм, на узліссях та лісових галявинах. Трапляються біля водойм і бабки плоскі, які вирізняються широким приплюснутим черевцем.
Важко переоцінити користь бабок. Як личинки, так і дорослі особини знищують велику кількість шкідливих для людини комах. Бабки їдять комарів, що є неоціненною користю для людей і тварин.