Новини

ЕКСПОЗИЦІЯ МУЗЕЮ.

Основна експозиція музею розташована по вулиці Герасима Кондратьєва, в будинку колишньої земської управи, спорудженому в 1885-1886 рр. Нині це одна з найкрасивіших у місті пам’яток архітектури ХІХ ст. В іншому приміщенні музею — по вулиці Покровська, 2, — розміщено дві стаціонарні експозиції: „Слов’янські старожитності Сумщини” та „Двадцяте століття починається”.

В музеї зберігається майже 45 тисяч оригінальних експонатів. Представлені в стаціонарних експозиціях та на виставках музею, вони знайомлять відвідувачів з природою, історією Сумщини, її духовною і матеріальною культурою.

Експозиції відділу природи розповідають про геологічну будову, корисні копалини, рельєф, клімат, ґрунти, водні ресурси, розмаїття рослинного і тваринного світу Сумської області. Тут привертають до себе увагу палеонтологічні знахідки: черепи волохатого носорога, бізона, кістки мамонта, частина стовбура скам’янілої сосни; численні чучела тварин, птахів, колекції комах, гербарії та багато іншого. Окрасою зали є 5 діорам, які відтворюють природні ландшафти Сумщини в різні пори року.

Цікавими і різноманітними експонатами представлений відділ історії краю з найдавніших часів до початку ХХ ст. Тут увазі відвідувачів пропонуються унікальні знаряддя праці, посуд, прикраси, язичницькі амулети, зброя різних часів і культур (від кам’яного віку до раннього середньовіччя). Увагу багатьох знаних дослідників привернуло до себе дерев’яне рало перших століть нашої ери, знайдене у 1921 р. на торфовищі неподалік від м. Суми. Не менш відомими є срібні з позолотою візантійські вази, виготовлені в ІV – V ст. майстрами-ювелірами Константинополя, знайдені біля с. Жигайлівка Тростянецького району. Одна з них прикрашена рослинним орнаментом з інкрустацією, інша — з барельєфним зображенням сцен з „Іліади” Гомера.

Цей розділ експозиції доповнює стаціонарна експозиція „Слов’янські старожитності Сумщини”, де виставлено чимало цінних експонатів, що відтворюють історію етногенезу слов’ян. Серед них — знайдені поблизу Сум речі з жіночого поховання ІV ст., які експонувалися на виставці „Готи” у Мілані (Італія, 1994).

Середньовічна історія представлена матеріалами з розкопок давньоруських та літописних міст краю: Путивля, Вира. Надзвичайно цікавим експонатом є рукописна книга, в якій зібрані законодавчі і судочинні нормативні документи, що побутували на українських землях в ХVІ – ХVІІІ ст. Серед цих документів представлений „Литовський статут” – збірник законів феодального права ХVІ ст. – видатна пам’ятка правової думки Великого князівства Литовського.

Козацьку добу на Сумщині репрезентують унікальні документи, скарб монет ХVІІ ст., знайдений в м. Суми, зброя ХVІІ — ХVІІІ ст., гутне скло, родові реліквії української козацької старшини, а також матеріали, присвячені Конотопській битві 1659 р. Унікальними експонатами є портрети Б. Хмельницького та В.Кочубея початку ХІХ ст., порохівниця ХVІІ ст., що за переказами належала гетьману І. Самойловичу, стародрук „Євангеліє” 1681 року з ушитим в нього рукописним документом, пов’язаним з іменем настоятеля Глухівського Петропавлівського монастиря святого Димитрія Ростовського (Туптала).  Привертають увагу закладні дошки з Трапезної церкви Святої Трійці Успенського жіночого монастиря у м. Глухів, збудованої за сприяння ігумені Марії Магдалини Мазепини — матері гетьмана Івана Мазепи,  дерев’яні елементи церкви Святої Трійці, збудованої коштом останнього кошового Запорізької Січі П. І. Калнишевського на його батьківщині — в с.Пустовійтівка Роменського району

Економічний і культурний розвиток населених пунктів краю ХІХ ст. характеризують вироби місцевих ремісників, предмети побуту, документи. Особливий інтерес становлять скринька для цехової казни з датою „1691”, цеховий прапор м’ясників м. Лебедин, вишуканий посуд Волокитинської фарфорової фабрики, що діяла в середині ХІХ ст.

В окремій залі музею представлені вжиткові речі, рідкісні документи, книги, ікони ХVІІ — початку ХХ ст., кращі зразки зброї ХІХ ст. Цю експозицію тематично продовжує масштабна стаціонарна виставка музею „Двадцяте століття починається”, присвячена середньому класу рубежу ХІХ — ХХ століть. Тут представлено меблі, посуд, одяг, оригінальні фотографії і документи.

В окремій експозиції „Матеріальна культура та побут селян Сумщини кінця ХІХ – початку ХХ ст.” відтворено інтер’єр селянської хати, розміщені знаряддя праці та вироби сільських ремісників, народний одяг, речі домашнього вжитку, фотографії, ікони. Рідкісним експонатом є дерев’яна кована скриня з латинським написом „ANNO 1714”.

Незмінно приваблює до себе численних відвідувачів експозиція зали, присвяченої історії Сумщини у період Другої Світової війни. Значний комплекс матеріалів розповідає про участь уродженців Сумщини в бойових діях 1941-1945 рр.

oct-3 040 oct-3 105 oct-3 063 IMG_0168 Природа-диорама skm-2010 055 OLYMPUS DIGITAL CAMERA  006 007