Виставка «Українська мова і писемність» до Міжнародного дня рідної мови

21 лютого в рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови Сумський обласний краєзнавчий музей представив виставку «Українська мова і писемність».

Виставка презентувала 19 унікальних видань із фондів музею. Це, зокрема,  «Ключь разумєнія» – перший підручник з гомілетики (церковно-ораторського мистецтва), складений українським церковним письменником, ректором Києво-Могилянського колегіуму Іоанікієм Галятовським і виданий 1659 р., та «Граматка» — перший рідномовний підручник для народних шкіл, виданий письменником і мовознавцем, уродженцем с. Вороніж нині Шосткинського району Пантелеймоном Кулішем у 1857 р. Тут же було представлено примірник журналу «Основа», надрукований у 1861 р. «кулішівкою» — оригінальним українським фонетичним правописом, розробленим П. Кулішем.

Окремий комплекс склали видання першої половини ХХ ст.: поетична збірка «Українська муза» (1909 р.), «Вчимось писати» мовознавця Олекси Синявського (1918 р.), «Григорій Савич Сковорода» письменника й музиканта Гната Хоткевича (1920 р.), збірка «Шевченко та його доба» (1925 р.), «Шевченко і кирило-мефодіївці» історика Дмитра Багалія (1925 р.) та факсимільне видання «Малої книжечки» Тараса Шевченка, оригінал якої належав другу Кобзаря, уродженцю с. Гирівка (нині с. Шевченкове Конотопського району) Михайлу Лазаревському.

Виставка відбулась у приміщенні Конгрес-центру СумДУ під час проведення обласної науково-практичної конференції «Мова – держави основа». З представленими експонатами ознайомились заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Іван Боршош, перший заступник голови Сумської обласної ради Анатолій Річкаль, народний депутат України Олег Медуниця, освітяни й науковці — учасники конференції.