ЗБІРНИК МОЛИТОВ І СКАЗАНЬ НА ПОШАНУ ІВЕРСЬКОЇ ІКОНИ БОЖОЇ МАТЕРІ ТА ІКОНИ «ОДИГІТРІЯ». ПЕРША ПОЛОВИНА XІХ СТ. РУКОПИС
У фондах обласного краєзнавчого музею зберігається рукопис, пов’язаний з історією славетної Софроніївської обителі, що на Путивльщині. Пам’ятка містить тексти богослужінь, які звершувались перед святинею монастиря – Іверською іконою Божої Матері, та свідоцтва про дивовижну допомогу Богородиці, явлену через шановані образи – ту саму Іверську ікону та ікону «Одигітрія».
Серед іншого ми знаходимо тут розповідь про сумського отамана Лук’яна Костянтинова, який у 1709 році за наказом сумського полковника Івана Андрійовича Кондратьєва вирушив до с. Грунівка, але в дорозі впав з коня і забив руку. Лікування не приносило користі. Невдовзі уві сні отаман побачив Богородицю: Пресвята Діва наказала йому викупити Її образ у драгуна, якого він має зустріти в Сумах, і пообіцяла зцілити хвору руку. Отаман виконав повеління й одужав. Згодом Богородиця явилася йому знову, наказуючи передати ікону до Молченської Софроніївої пустині.
За свідченням оповідача, Іверська ікона була передана до обителі у 1713 році (відзначимо, що в 1919 році, після кількох пограбувань монастиря, вона була вивезена настоятелем архімандритом Маврикієм і подальша її доля невідома).
Тексти рукопису виконано на папері, що датується 1831 роком. На одному з аркушів зустрічаємо запис: «1905 г., іюля 13 дня. Д. Онацкій». Припускаємо, що збірник належав Дометію Онацькому (1865 – 1921) – українському історику, краєзнавцю, педагогу, випускнику Глухівського педагогічного інституту, батькові члена Української Центральної Ради Євгена Онацького.
Іванова Віра — кандидат історичних наук, учений секретар Сумського обласного краєзнавчого музею.